هیچ تیمی دوست ندارد حریف ایران شود

هیچ تیمی دوست ندارد حریف ایران شود

مرحله نهایی لیگ ملتها امروز برای ایران از اهمیت بالایی برخوردار است.

مهری رنجبر: «هیچ تیمی دوست ندارد، در دور نهایی لیگ ملت ها، حریف ایران شود.» این حرف سباستین سویدرسکی، رییس فدراسیون والیبال لهستان است که چند ساعت قبل از تعیین قرعه ۸ تیم حاضر در دور نهایی لیگ ملت ها به محمدرضا داورزنی گفته بود. درست بلافاصله بعداز صعود ایران به دور نهایی. تیمی متحول شده که شاید کمتر کسی با بازیهایش در هفته اول، احتمال صعودش را می داد. اما صعود کرد، با ۷ برد و ۲۰ امتیاز و هفتمی جدول رده بندی.
تیمی با بازیکنانی کم تجربه که به قول کاپیتان میلاد عبادی پور از همان اول برای تجربه اندوزی بازی می‌ کرد.

درخشش ستاره های نوظهور در گدانسک

تیم ملی والیبال ایران با ۴ برد و ۴ باخت از هفته اول و دوم دور مقدماتی به میزبانی برزیل و صوفیه وارد گدانسک شد. شاگردان عطایی یک هفته زودتر در شهر میزبان سخت ترین میدان اردو زدند تا با آخرین تمرین در حال و هوای این شهر برای چهار مسابقه سخت مقابل لهستان میزبان، ایتالیا، اسلونی و صربستان آماده شوند.
بازیهای ایرانی ها در این هفته، با جدال مقابل لهستان استارت می خورد، درست مثل صوفیه . باخت مقابل بلغارستان در شب اول هفته دوم ، خیلی ها را متقاعد کرده بود، بازیکنان کم تجربه ایرانی شانس خیلی کمی برای پیروزی مقابل لهستان مدعی و تیم دوم جدول رده بندی دارند. تا آنجایی که گربیچ سرمربی تیم ملی لهستان، دست به ریسک زد و تیمش را با ترکیب جدید به زمین فرستاد. البته تیم ملی والیبال ایران برای صعود بدون شانس هم نبود، شکست دو تیم اسلونی و صربستان شرط صعود بود. اما انگار گدانسک برای ایرانی ها سرزمین خوش یمنی بود که همان شب اول رقابت ها، جهنم ارگو آرنا با پیروزی ۳-۲ برایشان گلستان شد. در حالی که هیچ کسی فکرش را هم نمی کرد. اولین شکستی که والیبال ایران برای لهستان در خانه اش رقم زد. اما شب های گدانسک، شهری که یک بار جنگ حهانی را تجربه کرده بود، بدجوری روحیه جنگندگی را در بازیکنان ایران بیدار کرده بود. انگیزه بالای ایرانی ها جدال جذابی را برای ۱۵ هزار هوادار دو آتشه لهستانی که یک لحظه هم دست از حمایت تیمشان برنداشتند، با این حال کم آوردند.
نیکولا گربیچ سرمربی تیم ملی لهستان دلیل باخت تیمش را انگیزه زیاد بازیکنان ایرانی می دانست:«گاهی اوقات تیمی که در جدول رده‌بندی از حریف پایین‌تر است و شاید این امکان را نداشته باشه که به مرحله نهایی مسابقات صعود کند، برای تمام رویاهای خود بازی می‌کند و این رویا انگیزه فوق العاده‌ای به بازیکنان می‌دهد.»
هر چند به نظر سرمربی تیم ملی والیبال لهستان انگیزه فوق العاده عامل اصلی پیروزی ایران بود، از این مساله هم نباید گذشت که لهستانی ها وقتی مقابل ایران قرار گرفتند که تیم دوم جدول رده بندی بودند و مطمئن از صعود به دور نهایی ، چشم به قهرمانی لیگ ملتها دارد، به همین دلیل با برنامه سرمربی اش درست قبل از بازی با ایران تمرینات وزنه سنگینی را انجام داد.در حالی که معمولا تیم ها صبل از بازی حساس وزنه سنگین نمی زنند.
اگر چه ایران در بازی با لهستان ۳-۲ برنده شد، اما حتی می توانست ۳-۱ هم نتیجه بازی را به نامش بزند، در واقع ست چهارم ایران در امتیاز ۲۳ جلوتر از لهستان بود، ولی اشتباهات فردی دردسر ساز شد و لهستان نتیجه را ۲۷-۲۵ به نامش زد. نکته ای که حتی محمدرضا داورزنی رییس فدراسیون هم وقتی با خوشحالی برای تبریک به ملی پوشان به زمین می رفت ، گفت:« بازی خیلی خوبی بود، البته تیم می توانست با نتیجه ۳-۱ برنده شود، اما اشتباهات فردی بازیکنان اجازه نداد.»
البته که شاید این اولین بازی دو حریف سنتی ایران و لهستان بود که بدون درگیری لفظی تمام شد. آن هم در نبود کوبیاک ستاره خشن لهستان و سوپر استارهای ایرانی. کسی که معتقد بود برای پیروزی تیمش به هر ترفندی متوسل می شود. حتی بارتوش کورک کاپیتان جدید لهستان که قبلا با شروع کری خوانی کوبیاک پا به پای او جنگ روانی را پیش می برد هم خیلی آرام و منطقی بازی کرد، بدون حتی یک مشاجره لفظی با ایرانی ها. کاپیتان عقابها اعتراف می کند که تیمش در شب بازی با ایران بهترین خود نبودند.

خودباوری؛ موتور ایران را روشن کرد

درست است که ملی پوشان در مقابل ایتالیا باختند، اما فراموش نکنیم که مردان لاجوردی پوش، میزبان دور نهایی لیگ ملت ها، برای دور بعد، نیازی به حضور در جمع ۸ تیم اول جدول نداشتند. بنابرابن فردیناند دی جور جی تیمش را برای دور نهایی آماده کرد. او حتی به گفته خودش برای هفته سوم لیگ ملت ها ایوان زایتسف و روسو را هم به گدانسک برد. او البته با تماشای بازی ایران مقابل لهستان برنامه محتاطانه ای به شاگردانش برای تقابل با ایران داد تا برنده بازی باشد و بازیکنانش کم کم به آمادگی مدنظرش برای دور نهایی برسند.

ملی پوشان ایران به رغم باخت مقابل ایتالیا، اما در دو بازی دیگر مقابل اسلونی و صربستان خیلی با اعتماد به نفس بالا بازی کردند و دوپیروزی ۳- صفر گرفتند. نمایشی جذاب و دیدنی که نتیجه خودباوری بازیکنان بود و بس. اوج‌پختگی و پیشرفت ایرانی ها در بازی با اسلونی ثابت شد، آنجا که بازیکنان اسلونی می خواستند با به راه انداختن جنگ روانی، بازی از چنگ ایران درآورند اما شاگردان عطایی، دم به تله آنها ندادند و خیلی راحت تر از اینکه فکرش را بکنند بردند. صربستان هم حریف قدری برای ایران نبود و ملی پوشان با شکست تیم ایگور کولاکوویچ سرمربی سابق تیم ملی ، در شام آخر مقدماتی جشن صعود گرفتند.

و اما باز هم لهستان

انگار سرنوشت والیبال ایران و لهستان بهم گره خورده . چرا دو تیم تنها ۱۲ روز بعداز بازی قبلی ، دوباره باید مقابل هم صف آرایی کنند. طبق فرمول رقابتها تیم لهستان در پایان دور مقدماتی با دومی و ایران با هفتمی جدول رده بندی، ساعت ۲۳:۳۰ دقیقه پنج شنبه ۳۰ تیرماه دوباره مقابل هم قرار می گیرند. این بار در جدالی سخت تر. به طور حتم‌ دو تیم بعداز بازی دو هفته قبل با اطلاعات دقیق تر و شناختی بهتر از هم دارند و سرمربیان هم بازیکنان را طبق همان آماده کرده‌اند. هرچند بازیکنان ایران حالا دیگر بدون تجربه نیستند و پخته تر از قبل پا به میدان بولونیای ایتالیا می گذارند. جایی که احتمالا خبری از جهنم ارگو آرنا و هواداران زیاد لهستانی نیست. حتی به گفته میلاد عبادی پور کاپیتان تیم ملی با وجود ایرانی ها در سالن ، حتی بیشتر از گدانسک، ملی پوشان هم با دلگرمی بیشتری بازی کنند.
البته خودباوری و انگیزه زیاد پوئن مثبت شاگردان عطایی است . که امیر حسین توخته سرعتی زن ملی پوش هم آن را دلیل درخشش تیم در هفته آخر دور مقدماتی لیگ ملت ها می داند:« خودباوری رمز موفقیت تیم ملی در گدانسک بود. ما همیشه برای بازی خوب به زمین رفتیم نه برد و باخت. گدانسک برای ما خیلی خوب بود، امیدوارم ایتالیا بهتر باشد.»

251 251

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *