علی دایی اسطوره است ولی با یک ویژگی نمی‌توان سرمربی تیم ملی شد

علی دایی اسطوره است ولی با یک ویژگی نمی‌توان سرمربی تیم ملی شد

خبرورزشی نوشت: مربی اسبق تیم ملی گفت: متاسفانه همیشه فرصت های طلایی برای اقدامات بزرگ در تیم ملی را با اتلاف وقت بیهوده و چه کنم چه کنم ها از دست می‌دهیم و در دقیقه ۹۰ متوجه می شویم باید چه کار کنیم.

ابراهیم قاسمپور مربی اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان درباره موضوعات مختلف مربوط به تیم ملی و تغییرات احتمالی در راس کادر این تیم اظهاراتی را مطرح کرد.

بعد از شکست تیم ملی مقابل کره در جریان صحبت‌های اخیر روزهای گذشته درباره تغییرات سرمربی تیم ملی قرار گرفته‌اید؟

در حال حاضر شرایط مناسبی برای طرح این مسائل نیست بلکه باید این صحبت‌ها در فضایی باشد که به بیرون انعکاس پیدا نکند. اگر هم مسئولان فدراسیون چنین تصمیمی دارند باید مراقبت کنند حرف‌ها به بیرون درز پیدا نکند چون روی تیم ملی و بازیکنان تأثیر منفی می‌گذارد.

به نظر شما در این شرایط چنین تصمیمی درست است؟

من دو ماه پیش و درست وقتی که صعود تیم ملی به جام جهانی مسجل شد، گفتم حالا که صعود مان قطعی شده اگر می‌خواهیم با اسکوچیچ به جام جهانی برویم، بنشینیم با او صحبت کنیم. برنامه‌هایش را بخواهیم، نیازهایش را بپرسیم، درباره اردو و دیدارهای تدارکاتی صحبت‌هایش را بشنویم و بعد بهترین تصمیم را بگیریم. یا اگر نمی‌خواهیم با او به جام جهانی برویم تعارف را کنار بگذاریم و بدون رودربایستی مربی جدید مورد نظرمان را اعلام کنیم. اما متاسفانه ما ملت رودربایستی و تعارف هستیم.

به نظر شما در این فرصت چه مربی به درد تیم‌ملی می‌خورد؟

من معتقد بودم یک مربی ایرانی که تجربه، دانش، مدیریت قوی و رزومه خوبی داشته باشد در این شرایط بهتر از هر کسی به تیم ملی کمک می‌کند. نمی‌خواهم از فرد خاصی اسم ببرم ولی این گزینه می‌تواند کمک کننده باشد. اگر هم قصد داشتند که مربی خارجی بیاورند باید یک مربی خیلی قوی با دانش و رزومه بالا که مدیریت قوی داشته باشد را انتخاب می‌کردند. گرچه می‌دانیم که فدراسیون ما پشتوانه مالی خوبی ندارد. هرچند با قراردادهای آبَکی چندین میلیون دلار خودمان را بدهکار می‌کنیم و آن وقت برای پرداخت آن بدهی‌ها پول داریم ولی برای پرداخت پول به یک مربی با دانش پول نداریم.

منظورتان را واضح تر بیان می‌کنید؟

کاملا مشخص است که ما وقتی کی‌روش را کنار گذاشتیم باید یک مربی درسطح او می‌آوردیم. کسی که لااقل فاکتورهای مربیگری اش از کی‌روش کمتر نباشد ولی دیدیم که نه مدیریت مالی داریم و نه مدیریت استراتژیک.

در روزهای اخیر بحث حضور علی دایی در رأس کادر فنی تیم ملی مطرح شده است. به نظر شما این به خاطر ویژگی‌های علی دایی و مشکل پسند بودن لژیونرهای تیم ملی نیست که گفته می‌شود هر مربی ایرانی را قبول ندارند؟

من از نزدیک با علی دایی کار نکردم و نمی‌توانم با قاطعیت درباره او صحبت کنم. البته علی دایی یکسری امتیازات را دارد و به لحاظ فوتبالی همه مدارج بین المللی را پشت سر گذاشته و جزو اسطوره‌های فوتبال ماست، اما شما نمی‌توانید برای هدایت تیم ملی به واسطه داشتن یکی دو فاکتور مربی انتخاب کنید. سرمربی تیم ملی باید فردی باشد که گزینه‌های مختلفی مثل تجربه، مدیریت، بحث فنی و مسائل مختلف را یکجا با هم داشته باشد. نمی‌توان با اکتفا به یک فاکتور تیم ملی را به دست هرفردی سپرد.

به اعتقاد شما در فاصله کم باقی مانده تا شروع جام جهانی طرح این بحث‌ها درست است؟

متاسفانه ما همواره اینقدر دیر عمل می‌کنیم تا به دقیقه ۹۰ می‌رسیم و آن وقت مجبور میشویم تصمیمات عجولانه بگیریم. همیشه بین سوالات چه کنم چه کنم‌ها زمان را از دست می‌دهیم. این یک موضوع تکراری است که به خاطر تعارف و مسائلی از این دست فرصت پیشرفت را از خودمان می‌گیریم. فدراسیون فوتبال باید همواره برای هر اتفاقی آمادگی کامل داشته باشد که متاسفانه این فدراسیون در حساس ترین برهه زمانی رئیس خودش را عزل می‌کند. دیگر چه توقعی می‌توان در چنین شرایطی از فوتبال مملکت داشت!

بیشتر بخوانید:

  • محمد صلاح خداحافظی می‌کند؟

  • کی‌روش سرمربی عراق می‌شود؟/عکس

  • گل ستاره ایران نامزد بهترین گل انتخابی جام جهانی شد/عکس

    ۲۵۷ ۲۵۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *