سکوت مارکار بعد از جدایی از کی‌روش شکست

سکوت مارکار بعد از جدایی از کی‌روش شکست

ورزش سه نوشت:مربی سابق تیم ملی فوتبال ایران معتقد است که با توجه به شرایط گروه تیم ملی در جام جهانی، شانس صعود برای شاگردان اسکوچیچ وجود دارد.

مارکار آقاجانیان دستیار ایرانی کارلوس کی‌روش که در طول دوران حضور این سرمربی پرتغالی در ایران، همواره در کنار او حضور داشت، این روزها دور از فعالیت مربیگری بوده و علی‌رغم مطرح بودن چند پیشنهاد، فعلاً تصمیمی برای بازگشت به عرصه‌ی مربیگری نگرفته است.

آقاجانیان در گفتگو با برنامه‌ی «ورزش ایران» در «رادیو ایران»، درباره‌ی شرایط تیم ملی، آشنایی‌اش با کی‌روش، شانس صعود به تیم ملی، وضعیت کاری خود، پیشنهاد دستیاری اسکوچیچ و … صحبت کرده که مشروح صحبت‌هایش را در ادامه می‌خوانید:

* بازی آسان در جام جهانی وجود ندارد اما گروه مناسبی داریم

با تجربه‌ای که خود من داشتم، می‌خواهم از اینجا صحبت‌هایم را آغاز کنم که در جام جهانی اصلاً هیچ بازی آسانی وجود ندارد؛ همه بازی‌ها سخت است و فرقی ندارد که رقیب‌تان کدام تیم است، واقعا شرایط جام جهانی با مسابقات دیگر فرق می‌کند. از آن‌سوی دیگر ماجرا، من این‌گونه نگاه می‌کنم که نسبت به قرعه‌های دیگر سیدها، می‌توانست گروه‌مان سخت‌تر باشد، از این لحاظ می‌شود گفت که گروه‌مان مناسب‌تر است.

* نسبت به رقبای آسیایی در گروه متعارف‌تری هستیم

تقریباً می‌شود که از گروه دیگر تیم‌های آسیایی آسان‌تر است؛ کره جنوبی گروه بسیار سختی دارد، ژاپن هم به همین صورت است. می‌گویم که نسبت به سیدهایی که وجود داشت و مثلا می‌توانست از سید دوم تیم آلمان در گروه‌مان باشد؛ این نکات را در ابتدا گفتم که سوتفاهم پیش نیاید، چون ما در جام جهانی بازی راحت و آسانی برای هیچ تیمی نداریم اما نسبت به دیگر گروه‌ها، می‌توان گفت که گروه‌مان متعارف‌تر است و گروه بهتری افتاده‌ایم.

* صعود برایمان دور از دسترس نیست چون …

با توجه به بازیکنانی که در اختیار داریم و تجربه‌ی جام جهانی قبلی را اکثریت بازیکنان دارند و الان در فوتبال اروپا مشغول هستند، این نوید و امیدواری را می‌دهد که ما با این شرایط خوب بتوانیم از گروه‌مان صعود کنیم و این صعود دور از دسترس نیست.

* مربیگری‌ام خیلی زودتر از همکاری با کی‌روش آغاز شد

من قبل از این‌که با آقای کی‌روش همکاری کنم، در لیگ یک و در لیگ دو سرمربیگری کرده بودم و دستیار بوده‌ام و در تیم ملی جوانان و المپیک حضور داشتم و در تیم ملی ب با آقای مظلومی و قلعه‌نویی همکاری داشتم و در جام ملت‌ها به عنوان آنالیزور بودم، در واقع می‌خواهم بگویم که فعالیت مربیگری‌ام خیلی زودتر از این مسائل آغاز شد و می‌شود گفت که آخر دوره‌ی مربیگری‌ام به آقای کی‌روش رسید. قبل از حضور در تیم ملی، من در تیم داماش تهران بودم که به لیگ یک صعود کردیم و بعد از من به تیم ملی اضافه شدم.

سکوت مارکار بعد از جدایی از کی‌روش شکست

* جهانبخش را من به تیم المپیک و سپس تیم بزرگسالان معرفی کردم

آن تیم (مقاومت) شاید یکی از دلایلی که اتفاقی با آقای کی‌روش آشنا شدم، چون در هتل المپیک ما همدیگر را دیدیم و آن زمان علیرضا جهانبخش 16 ساله بود و در تیم من حضور داشت و واقعا یک استعداد نابغه بود و من در تیم بزرگسالان او را بازی می‌دادم؛ خودم او را به آقای منصوریان برای تیم المپیک معرفی کردم و بعد از آن هم به تیم ملی آمد و جام جهانی بازی کرد، حتی در جام جهانی 2014 هم مقابل آرژانتین او در زمین حضور پیدا کرد. من آن سوابق را دارم و قبل از آقای کی‌روش مربیگری کرده‌ام.

* پیشنهاد لیگ یکی داشتم اما دیگر علاقه‌ای به حضور در آن سطح ندارم

در زمان حضور آقای کی‌روش، اگر خاطرتان باشد در مقطعی هیچکدام از ایرانی‌ها نبودند و من هم دو بازی کنار ایشان نبودم و بعد دوباره اضافه شدم؛ بعد از رفتن آقای کی‌روش، من یکی دو پیشنهاد لیگ یکی داشتم که قبول نکردم، چون من لیگ یک و لیگ دو بوده‌ام و جو آنجا را آشنا هستم و خیلی سخت است. شما لیگ برتر الان ما را هم می‌بینید که چقدر مشکلات دارد و چقدر حاشیه بیرون از زمین وجود دارد. در لیگ یک و دو که واقعا اقیانوس مشکلات است، آنقدر که نظارت در آن رده‌ها ضعیف است و از این حیث، من علاقه نداشتم که سرمربیگری در آن سطح کنم.

* به من پیشنهاد دستیاری اسکوچیچ داده شد

این مسئله را در نظر بگیرید که ما در لیگ برتر اکثریت تیم‌ها مشکلات زمین دارند، یک امکان اولیه برای هر سرمربی که بخواهد اگر چیزی را یاد گرفته، آنجا پیدا کند اما متاسفانه زمین تمرین وجود ندارد؛ امیدوارم که این مشکل حل شود، چون واقعا برای لیگ برترمان یک ضعف بزرگ است. من در زمان کرونا از ارمنستان پیشنهاد داشتم و در اوایل دوره‌ی جدید تیم ملی که آقای اسکوچیچ آمدند و آقای نبی به فدراسیون برگشته بودند، از طریق مدیر اجرایی با من تماس گرفته شد که به تیم ملی به عنوان دستیار بازگردم اما خودِ من این مسئله را قبول نکردم و دلایل خاص خودم را در این‌باره دارم، با توجه به این‌که با آقای کی‌روش کار کرده بودم.

* پیش از حضور رحمتی در آلومینیوم، با من تماس گرفتند اما …

در کنار همه‌ی این اتفاقات، کرونا پیش آمد و حتی پیشنهاداتی از کشورهای حاشیه خلیج فارس داشتم که به دلیل تعطیلی و شرایط کرونا و … نشد اما در مجموع این صحبت‌ها را به عنوان پیش‌مقدمه گفتم که به اینجا برسم، الان هم 2-3 هفته قبل و پیش از آن‌که آقای رحمتی برای تیم آلومینیوم انتخاب شود، از اعضای هیات‌مدیره با من تماس گرفتند و حتی این صحبت شد که شما دو رأی در هیات‌مدیره دارید و باید جلسه برگزار شود و خوشحالم که با من تلفنی صحبت کردند، چون شما مصاحبه‌ی آقای مرفاوی را بخوانید که چه اتفاقاتی افتاده بود. آقای مرفاوی و پورموسوی رفته بودند آنجا و قبل از آن‌که آن‌ها بروند، آقای رحمتی از سوی رده‌های بالا انتخاب شده بود.

سکوت مارکار بعد از جدایی از کی‌روش شکست

* فقط 30 درصد مربیان لیگ برتر براساس توانایی‌هایشان هستند!

این مسائل را گفتم که شما آخرین آمار را داشته باشید و بیایم اصل مطلب را بگویم، این‌که واقعیت را فکر می‌کنم مردم هم می‌دانند و اکثریت فوتبالی‌ها هم بدانند، الان 30 درصد از مربیانی که در لیگ برترمان هستند، براساس لیاقت و توانایی ضمن احترام به همگی، روی پای خودشان حضور پیدا کردند و بسیار موفق هم هستند و خیلی دانش بالایی دارند و خوب هم کار می‌کنند. 70 درصد بقیه مربیان لیگ برتری براساس روابط خیلی بالا کما این‌که می‌بینیم که رئیس کارخانه می‌آید و مربی در تیم‌های صنعتی عوض می‌کند. نمی‌خواهم بقیه‌اش را بگویم و اسم آن اتفاق بد را به زبان بیاورم چون این‌ها یکسری مسائل پشت‌پرده است.

* اگر قرار است اسکوچیچ عوض شود، کمیته فنی شکل گیرد

من هیچ‌موقع راجع به همکارم اظهارنظر نمی‌کنم اما می‌خواهم این را بگویم که طبیعتا کار کادرفنی خوب بوده که تیم راحت صعود کرده و نمی‌شود این مسئله را انکار کرد چون تیم با نتایج خوب صعود کرده و کاری به بازی کره هم ندارم؛ اما در مجموع تصمیم‌گیرنده روسای فدراسیون هستند و از بالا هستند، به هر حال باید یک اتفاق فکری باشد و مربیان نام‌آشنا در کمیته فنی تحلیل شوند و ارزیابی صورت گیرد و این‌گونه نباشد که با حرف یک نفر ایشان بخواهد باشد یا نباشد. باید همه چیز بررسی شود و همه جوانب در نظر گرفته شود و بعد از آن تصمیم‌گیری شود.

* کار اسکوچیچ و همکاران برای صعود به جام جهانی عالی بوده است

کارشان درباره‌ی صعود در این یکساله عالی بوده اما تصمیماتی که می‌خواهد گرفته شود، با این سرعت و شتاب‌زدگی و یک نفر تصمیم گرفتن درباره‌ی مسئله به این مهمی به نظر من درست نیست و باید از مربیان قدیمی و کارکشته و کارشناسان استفاده شود و یک تصمیم درست، آن‌چیزی که به نفع تیم ملی است گرفته شود. من همین‌گونه رأی نمی‌دهم که ایشان بماند یا برود، باید یک کمیته 4-5 نفر شکل گیرد و بحث شود و در آنجا جمع‌بندی شود، به هر حال تجربه‌ای که در جام جهانی دارم را می‌توانم در آن جلسه انتقال بدهم.

* باید با تیم‌های بزرگ بازی تدارکاتی داشته باشیم

در ارتباط با گروه‌مان گفتیم که می‌توانست سخت‌تر باشد، نمی‌گویم آسان است اما می‌توانست سخت‌تر باشد ولی این را هم بدانید که یکی از شروط موفقیت ما این است که با آمادگی خوب به قطر برویم و بازی‌های تدارکاتی خوبی با تیم‌های بزرگ داشته باشیم تا نقاط ضعف و قوت‌مان مشخص شود.

* به چند شرط و شروط شانس صعودمان بالاست

من فکر می‌کنم با توجه به همه‌ی جهات، شانس صعود داریم، با توجه به این‌که بازیکنان خوبی داریم که در اروپا شاغل هستند و اعتماد به نفس بالایی دارند و تجربه‌ی جام جهانی دارند و الان هم در اروپا دارند بازی می‌کنند و گروه‌بندی که شده است، شانس صعودمان خیلی بالاست اما یکسری شرط و شروط دارد که عرض کردم.

251251

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *