جنگ صعود

جنگ صعود

رقابت‌های لیگ دسته اول فوتبال این روزها با حساسیت بالایی پیگیری می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ هیجان، جذابیت، رقابت و جنگندگی؛ این ها کلید واژه هایی است که اگر چه در فوتبال ایران ممکن است به لیگ برتر معطوف باشد، اما می توان همه آن ها را در سطح بالایی در لیگ دسته اول دید. به عقیده کارشناسان لیگ دسته اول ایران، یکی از فرسایشی ترین مسابقاتی است که موفقیت در آن به این سادگی ها نیست و صعود از آن به کفش های آهنین نیاز دارد. خصوصا در فوتبال ایران، که عمدتا تیم ها از فقدان زمین های مناسب و امکانات تراز اول رنج می برند که سختی کار را دو چندان می کند. هیجان این مسابقات با پایان شدن به هفته های پایانی روز به روز بالاتر می رود و جذابیت هفته های آخر آن با لیگ برتر برابری می کند. نمونه آن را می توان در صعود چند سال قبل نساجی مازندران به لیگ برتر دید که در حضور پرشور تماشاگران و رقابت نفس گیر با خونه به خونه بابل به دست آمد. حالا در حالی که مدت زیادی تا پایان لیگ دسته اول امسال باقی مانده، تنور این مسابقات داغ شده و از همین حالا تیم های زیادی برای صعود به لیگ برتر دورخیز کرده اند. از ملوان بندر انزلی که پس از سال ها قصد دارد به لیگ برتر برگردد تا مس کرمان، خیبر خرم آباد و آرمان گهر.

جنگ صعود

ملوان بندر انزلی؛ پرواز قوی سپید

ملوان بندر انزلی یکی از ریشه دار ترین تیم های فوتبال به شمار می رود که سالیان سال با هواداران پرشورش در لیگ برتر ایران بازی کرد. سپیدپوشان انزلی در فصل ۹۴-۹۵ به لیگ دسته اول سقوط کردند و در این سال ها در لیگ دسته اول روندی سینوسی داشتند. آن ها گاه تا لبه پرتگاه و سقوط به دسته پایین تر هم رفتند اما در لیگ یک ماندند و حالا از فرش به عرش رسیده اند تا از همین حالا شمارش معکوس برای سوار شدن بر پرواز لیگ برتر را شروع کنند.

از زمان روی کار آمدن دو اسطوره این باشگاه، پژمان نوری در قامت مدیرعامل و مازیار زارع در جایگاه سرمربی، انزلی چی ها روزهای بهتری را سپری کرده اند و در فصل فعلی لیگ دسته اول، تا هفته نوزدهم مسابقات، با ۴۳ امتیاز و ۶ امتیاز اختلاف با تیم دوم جدول، شانس اصلی صعود به لیگ برتر هستند. نکته مهم آمار درخشان شاگردان زارع است که تا اینجای فصل با ۱۲ برد، ۷ تساوی و بدون شکست، با ۲۴ گل زده و تنها ۷ گل خورده، بهترین خط دفاعی لیگ دسته اول را در اختیار دارند. از طرفی در روزهای اخیر شانس به این باشگاه رو کرده و به نظر می رسد دو مدافع سرباز استقلال تهران، محمدحسین مرادمند و سیاوش یزدانی برای گذراندن خدمت سربازی به این تیم ملحق شوند و همین موضوع می تواند دژ مستحکم دفاعی ملوان را استحکام ببخشد و شانس این تیم برای صعود به لیگ برتر را بیش از پیش افزایش دهند.

جنگ صعود

مس کرمان؛ کام بک بعد از ۷ سال

شاید طرفداران نسل جدید خاطره ای از حضور مس کرمان در لیگ برتر نداشته باشند اما با نگاهی به تاریخچه لیگ برتر، می توان روزهای درخشان این باشگاه را با حضور ستاره هایی مانند مهدی رحمتی، لوسیانو ادینهو و… دید که یکی از تیم های مدعی لیگ برتر بود به یاد آورد.

مسی ها فصل گذشته هم شانس بالایی برای صعود داشتند و در مقطعی صدرنشین بودند اما مشکلات مختلف در باشگاه باعث شد نماینده کرمان سقوطی آزاد را تجربه کند و نتواند به لیگ برتر برگردد. حالا با اینکه سال های دوری این باشگاه از لیگ برتر به ۷ سال رسیده، اما به نظر می رسد در فصل جاری عزم آن ها برای صعود به لیگ برتر جزم شده و باید تا هفته های پایانی شاهد دوئل آن ها با قوی سپید انزلی بود.

مس در رده دوم جدول لیگ دسته یک، با ۳۷ امتیاز و ۶ اختلاف با ملوان صدرنشین، امید زیادی برای رزرو بلیت لیگ برتر دارد. آن ها که در کنار ملوان با ۷ گل خورده بهترین خط دفاعی لیگ دسته یک را دارند، بر خلاف فصل گذشته ثبات خوبی را در تیم خود حاکم کرده اند و با این شرایط می توان به صعود نماینده با سابقه کرمان به لیگ برتر سال آینده امیدوار بود.

جنگ صعود

خیبر خرم آباد؛ سودای لیگ برتر با گواردیولا

تناقض و پارادوکس؛ این شاید بهترین توصیف برای تیم تحت هدایت عبدالله ویسی باشد. شاگردان ویسی در این فصل اگر چه عملکرد نسبتا خوبی داشته اند و با ۳۳ امتیاز بر روی پله سوم لیگ دسته اول ایستاده اند، اما ضعف های بارز این باعث شده تا عملکرد سینوسی داشته باشند و از رقابت با دو تیم صدر نشین عقب بمانند.

خرم خیبرآباد در این فصل با ۳۲ گل زده بهترین خط آتش لیگ یک را در اختیار دارد اما خط دفاعی این تیم، به پاشنه آشیل آن ها تبدیل شده و آمار ۲۱ گل خورده باعث شده تا تیم سوم لیگ، همزمان بهترین خط حمله و بدترین خط دفاع را داشته باشد. آماری عجیب که باعث شده نماینده لرستان با وجود نمایش های درخشان و بازی های پر گل، در بزنگاه های حساس امتیازات را از دست بدهد و از قطار مدعیان عقب بماند.

به نظر می رسد ترمیم خط دفاعی مهم ترین موضوعی است که باید در هفته های باقی مانده مد نظر ویسی باشد تا با استحکام خط دفاع بتواند امتیاز های بیشتری را به حساب خود واریز کرده و تیمش را به مس کرمان و ملوان برساند تا بتواند شانس خود برای صعود را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید:

ملی پوش پرسپولیس به نفت مسجد سلیمان می‌رسد؟

مسن ترین فوتبالیست های جهان!/عکس

با استقلال مشکل دارید چرا یزدانی را نابود می کنید؟

جنگ صعود

آرمان گهر سیرجان؛ مهمان ناخوانده بالای جدول

آرمان گهر سیرجان یکی از تیم هایی است که در این فصل توانسته بر خلاف پیش بینی ها، خود را وارد دایره مدعیان بالای جدول کند و با ۳۳ امتیاز، سایه به سایه خیبر خرم آباد برای جهش به رده های بالاتر جدول تلاش کند. نقطه قوت نماینده سیرجان، همان نقطه ای است که خیبر از آن رنج می برد؛ خط دفاع نسبتا قوی این تیم و ۱۱ گل خورده باعث شده تا آن ها بتوانند در بازی حساس امتیازات مهم را جمع کنند و در بالای جدول قرار بگیرند.

نکته جالب در جدول لیگ دسته اول، هیجان بالا و رقابت نفس گیر در میانه جدول است به طوری که پارس جنوبی جم با ۳۰ امتیاز در رده پنجم قرار دارد و پس از آن، سه تیم ۲۷ امتیازی، دو تیم ۲۶ امتیازی و یک تیم ۲۵ امتیازی قرار دارند و فاصله تیم ششم جدول یعنی مس شهر بابک، با تیم سیزدهم یعنی ویستا توربین تهران، تنها ۷ امتیاز است.

موضوعی که نشان می دهد رقابت تا چه اندازه در این بخش نزدیک است و هر لغزشی در هفته های آینده می تواند جدول لیگ را دستخوش تغییرات گسترده ای کند.

در پایین جدول هم به نظر می رسد از همین حالا باید سقوط ماشین سازی تبریز به دسته پایین تر را قطعی بدانیم؛ تیمی که از ۱۹ هفته فقط ۶ امتیاز کسب کرده و بعید است شانس چندانی برای ماندن در لیگ یک داشته باشد. شاهین شهرداری بوشهر، رایکا بابل، استقلال ملاثانی و شمس آذر قزوین هم دیگر فانوس به دست های لیگ یک هستند که رقابتی حساس را در پایین جدول دارند و هر کدام برای بقا تلاش می کنند و اختلاف اندک این تیم ها با یکدیگر، باعث شده تا شرایط آن ها حساس باشد و هر لغزش جای تیم های سقوط کننده به دسته پایین تر را عوض کند.

با این وصف، هفته به هفته تنور مسابقات لیگ دسته اول، داغ تر می شود و مطمئنا طرفداران تیم های اصیلی مانند مس کرمان و ملوان بندر انزلی، از حالا لحظه شماری می کنند تا حکم صعود و بازگشت تیمشان به لیگ برتر امضا شود و در کنار آن تیم های پایین تر هم تلاش می کنند تا نتیجه زحمات خود را درو کنند و مزه حضور در لیگ برتر را بچشند.

بیشتر بخوانید:

وقتی حسن یزدانی شوکه شد!/عکس

شرایط سربازی امیری بررسی می‌شود

مسابقه هالک ایرانی با فورد نمایشی طراحی شده است!

۲۵۷ ۲۵۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *